Zácpa a problémy s vyprazdňováním

15.07.2010 20:09

Zácpa

Pravidelné cvičení a strava bohatá na  vlákninu a tekutiny jsou nezbytně nutné pro zdravé trávení a pravidelné vyprazdňování střev.                   Potřebuje-li organismus občas peristaltiku povzbudit, dokážou být potravinové doplňky jemnými a účinnými prostředky.
Činnost střev je u každého člověka trochu odlišná, lékaři se shodli na tom, že ten, kdo má značně tuhou stolici a vyprazdňuje se méně něž třikrát za týden, trpí problémem zácpa. Máte-li časté potíže s vyprazdňováním, může vám prospět jednoduchá léčba.

Příznaky zácpy

Zácpa se projevuje nepravidelnou stolicí, tvrdou a suchou stolicí a nadmutým břichem.

Příčiny onemocnění zácpou

Zácpa nastává ve většině případů pro nedostatek vlákniny a tekutin ve stravě. Další důležitou příčinou je porucha činnosti jater, žlučové soli tvořící se v játrech jsou přirozená projímadla a mají zásadní význam pro správnou činnost zažívacího ústrojí. Mezi další faktory patří nedostatek pohybu nebo prodloužená nečinnost, vážnější deprese a některé zdravotní poruchy jako vysoká hladina vápníku v krvi, rakovina tlustého střeva, cukrovka syndrom dráždivého trakčníku, střevní spazmy nebo snížená činnost štítné žlázy. Nadužívání projímadel a některých antacid (léků proti pálení žáhy) může narušit činnost střev, stejně jako některé léky (např. antidepresiva, opiátové přípravky proti bolesti a léky proti vysokému tlaku) mohou zácpu vyvolat.

Jak se léčí Zácpa potravinovými doplňky

Jakákoli náhlá změna ve střevní peristaltice může být příznakem vážnější skryté příčiny – například rakoviny střev – a vyžaduje lékařské vyšetření. Při občasných nepravidelnostech mohou pomoci různé přírodní potravinové doplňky. Příznivé účinky by se měly projevit během jednoho až dvou dnů.

Trápí-li vás zácpa užívejte jitrocel blešníkový, mleté lněné semínko nebo mletá semínka pískavice – řeckého sena – dodávají vlákninu, která změkčuje stolici a zlepšuje vyprazdňování. Mohou se užívat každý den. Zapíjejte je vždy velkým množstvím vody, abyste podpořili průchod mimořádného množství vlákniny zažívacím ústrojím. Velmi oblíbené je také Psyllium. Upravuje stolici na formovanou, až měkkou masu čimž zmírňuje potíže s hemeroidy. Napomáhá snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Vydatně přispívá ke snížení rizika vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.Psyllium se využívá i při snižování hmotnosti, protože zvyšuje pocit sytosti a napomáhá tím ke snižování nadváhy.

Zácpa může ustoupit užíváte-li švestkovou šťávu nebo sušené švestky ve formě kompotu; působí tak jemně, že je můžete užívat i s jinými přípravky. Čaj z pampeliškového kořene má povzbuzující účinek na činnost jater, který mu dodává mírně projímavé vlastnosti. Hořčík pomáhá při svalových křečích.

Při preventivních opatřeních zácpy nezapomeňte na zdroj nerozpustné vlákniny, která ihned váže vodu a vytváří objemnou stolici. Zkuste proto zařadit do každodenního jídelníčku obilniny bohaté otrubami; dávejte také přednost celozrnnému chlebu před bílým, který obsahuje málo vlákniny.

Vhodné potravinové doplňky při zácpě

  • jitrocel blešníkový 1 až 3 lžíce prášku rozpuštěného ve vodě nebo ovocné šťávě
  • švestky každé ráno vypijte půl šálku švestkové šťávy nebo snězte tři až čtyři švestky
  • pampeliškový kořen jeden čaje třikrát denně
  • kůra řešetláku amerického 100 mg výtažku před spaním (neužívejte v těhotenství a při kojení)
  • hořčík: 400 až 800 mg denně (v případě průjmu snižte dávku)

Kdy navštívit lékaře s zácpou

Přetrvává-li zácpa dva týdny a déle navzdory vaší péči o stolici a použitým prostředkům, nebo je-li provázena nevysvětlitelným váhovým úbytkem. Dojde-li u Vás k náhlé změně stolice. Je-li zácpa provázena horečkou a bolestí břicha. Jsou-li křeče a bolesti velmi silné a narušují váš běžný život. Zpozorujete-li ve stolici krev. Přejde-li zácpa v průjem nebo se objeví zvracení. Pokud jste začali užívat léky. které by mohli být příčinou zácpy. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Zácpa - fakta a rady

Trápí-li vás zácpa je vhodné hodně pít, ne však všechny tekutiny jsou vhodné např. kofeinové tekutiny a alkohol způsobují odvodňování a tím i se může zácpa zhoršit. Vhodné tekutiny jsou voda, ovocné a zeleninové šťávy a bujóny. Horké nápoje užívané ráno mohou vyvolat reflex, který uvolňuje odchod stolice.

Doporučení týkající se zácpy

  • Jíst potraviny bohaté na vlákninu, hlavně syrové ovoce, zeleninu, luštěniny a celá zrna. Vhodné jsou pomeranče (nejméně jeden denně), protože obsahují kyselinu citrónovou, která je přírodním projímadlem.
  • Pijte denně nejméně osm sklenek vody nebo šťávy.
  • Pravidelně cvičte a jděte na záchod při prvním nucení na stolici (pokud je to možné).

Doplňující informace k zácpě

Čaj z pampeliškového kořene pomůže odstranit městnání žluči v játrech.

 

Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr