Jak na Lupénku- psoriázu

16.08.2010 20:30

Lupénka

 

Oficiální medicína většinou nepátrá po skutečné příčině potíží ve smyslu otázky "proč kontrolka svítí?" - ona se ji jen marně snaží zhasnout. Což v běžné praxi znamená, že kožní lékař se mnohdy spokojí jen s předepisováním antibiotik a různých kortikoidních mastiček - které mnohdy nezabírají vůbec a lepším případě jen dočasně tlumí tyto zevní projevy vnitřní nerovnováhy či intoxikace. Že po dlouhodobé aplikaci kortikoidů pokožka může poněkud rychleji stárnout a že po světě přibývá informací o souvislosti mezi nadměrnou konzumací antibiotik a zvýšeným výskytem rakoviny - to klasické lékaře zpravidla nezajímá.

Ale i pro medicínu přírodní bývá návrat ke zdravé pleti často jen nelehce dosažitelný - mimo jiné i proto, že lidé mají zájem jen o rychlá a pohodlná řešení. Většina nemocí totiž není problém primárně kožní. Kůže zde jen tímto způsobem signalizuje, že je dlouhodobě v nepořádku vnitřní prostředí - buď že je napadeno skutečnými toxiny a plísněmi.

 

Lupénka - psoriáza - onemocnění kůže, při kterém se cyklicky střídají vzplanutí a období klidu, život sice neohrožuje, ale je nepříjemné a někdy velmi bolestivé. Prevence ani specifické léčení nejsou dosud známé, ale některé potravinové doplňky a léčivé byliny mohou psoriázu pomoci zvládat. Je chronické kožní onemocnění charakterizované vyvýšenými plochami kůže, obvykle pokrytými bělavými nebo stříbrnými šupinkami. Lupénka se objevuje většinou mezi desátým až třicátým rokem života, ale může začít kdykoli. Vyrážka napadá nejčastěji část hlavy s vlasy, lokty, kolena, bederní a hýžďovou krajinu. Nehty na rukou i nohou mohou být žluté nebo důlkovité. Rozsev čerstvé psoriázy (lupenky) hezky nevypadá, ale plošky většinou nesvědí, ani příliš nebolí. Asi 15 procent pacientů s lupenkou má vyrážku tak rozsáhlou a závažnou, že jim působí značné obtíže a znemožňuje normální život. Asi v pěti procentech případů se objevují otoky a bolesti kloubů, podobné příznakům revmatoidní artritidy.

Příznaky psoriázy - lupénky

Psoriáza (lupenka) se projevuje vyvýšenými plochami zarudlé, zanícené kůže s bílými olupujícími se šupinkami, lupénku doprovází svědění, uvolněné, důlkovité a barevně změněné nehty na rukou a nohou, popraskaná kůže s puchýřky, v těžkých případech bolestivá, bolesti a ztuhlost kloubů.

Příčiny onemocnění psoriázou - lupenkou

V těle vzniká řada odpadových látek, které jsou vylučovány různým způsobem. Jestli-že vše selže, tak je tu ještě kůže, která je pórovitá a kudy tělo vyloučí odpadové látky. To platí nově i pro pacienty s psoriasis vulgaris. Odpadní látky, kterými je jejich tělo zatíženo, údajně vznikají ve střevech. Dostanou-li se tyto látky jednou mimo střeva a játra a ledviny nestačí vše zneutralizovat, tak jsou vyloučeny až kůží.                                               Při onemocnění lupénka se kožní buňky určitých částí těla obnovují mnohem rychleji než normálně. Kožní buňky vznikají v hlubokých vrstvách kůže a obvykle se za 28 dní dostávají na povrch, kde se postupně odlupují. Na plochách kůže postižených psoriázou (lupenkou) však tento proces trvá jen osm dní a nové buňky se hromadí tak rychle, že nemají čas dozrát. Výsledkem je zarudlá, zanícená kůže překrývaná bělavými šupinami.
Důvod, proč na určitých místech rostou kožní buňky rychleji, není známý, ale skutečnost, že u jednoho ze tří nemocných má toto onemocnění někdo další v rodině, svědčí pro to, že značnou roli hraje genetika. Některé zevní podněty, jako stres, alkohol, spálení sluncem, nízké teploty, suchý vzduch, poranění kůže, angína a některé léky, mohou onemocnění zhoršit, nebo dokonce vyvolat.

Jak se léčí Lupénka potravinovými doplňky

Všechny doplňky uvedené v na této stránce mohou pomoci zvládnout vzplanutí nemoci lupénka a lze je užívat v kombinacích. Příznivé účinky bývají většinou patrné asi za měsíc. Všichni nemocní by měli užívat především multivitaminový a multiminerální přípravek, který by měl obsahovat 200 mcg chromu a 75 mcg selenu. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku nebo lněném oleji blokují účinky arašidonové kyseliny, která je příčinou vzniku nemoci. (U pacientů s psoriázou - lupénka jsou obvykle nízké hodnoty omega-3 mastných kyselin.) Vitaminy C a E jsou vysoce účinné antioxidanty, které mohou zabránit poškození kožních buněk. Selen v kombinaci s vitaminem E má rovněž protizánětlivý účinek. Zinek je nezbytný k udržování zdravé kůže a nehtů a podporuje hojení.

Ostropestřec mariánský, léčivka s protizánětlivými účinky, může zmírňovat vyrážku a zpomalovat abnormální růst kožních buněk. Po mnoho let používají fytoterapeuti k léčbě psoriázy - lupénka různé léčivky, jako jetel luční, lopuch, přestup.

Vhodné potravinové doplňky při psoriáze - lupence

Rybí tuk a vitamín E (užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem), vitamín C, selen, zinek, Ostropestřec mariánský a další léčivky. Dále se využívají produkty z lékařského konopí (Bio oleje a balzámy), přírodní oleje lisované za studena např.lněný nebo z pšeničných klíčků, speciální olej Atopikderm a také produkty s obsahem Aloe Vera. Velmi oblíbený je i Rakytníkový olej.

Kdy navštívit lékaře s psoriázou - lupenkou

Když nepomáhá domácí léčení. Když se vyrážka šíří do dalších míst. Postihuje-li vyrážka velké plochy a je provázena únavou, bolestmi kloubů nebo horečkou, navštivte lékaře okamžitě. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Lupénka - fakta a rady

Kuřáci se spotřebou přes 20 cigaret denně – zvláště ženy – jsou dvakrát náchylnější k lupence (psoriáze) než nekuřáci. Čtvrtina všech případů lupénky (psoriázy) může být spojená s kouřením.

Doporučení týkající se psoriázy - lupénky

  • Trochu se sluňte. 15 až 30 minut slunečního záření denně může zlepšit lupénkový výsev během tří až šesti týdnů. Používejte ochranný krém s faktorem 15 i více na nepostižená místa.

  • V zimě používejte zvlhčovač vzduchu; suchý vzduch v bytě může být příčinou výsevu.

  • Na celé tělo používejte hydratační prostředek - zvláště na postižená místa, abyste zabránili vysychání kůže a svědění.

  • Jezte často tučné ryby (makrelu, sardinky, tuňáka, lososa a sledě) nebo užívejte rybí tuk v tobolkách.

Nalézt efektivní řešení vyžaduje hledat správnou kombinaci těchto postupů:

  • trvalou eliminaci škodlivin z potravy

  • detoxikaci organismu

  • posílení imunity

  • zlepšení funkční harmonizace organismu


 

Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

a autor MUDr.L.Šafránek