Každému desátému fungují špatně ledviny

04.05.2010 10:28

Každému desátému fungují špatně ledviny

Každému desátému člověku špatně fungují ledviny, ale jen jeden z deseti postižených o tom ví. Nemocné ledviny ovlivňují stav cév, a tak tito lidé desetkrát častěji umírají na mrtvici nebo infarkt. Onemocnění se přitom dá včas odhalit jednoduchým vyšetřením moči. Dospělí by je měli podstoupit jednou za dva roky, k tomu by si vždy měli nechat změřit také krevní tlak.

"V Česku je každoročně zahájena dialyzační léčba až u třetiny nemocných, u nichž se o chronickém onemocnění ledvin do té doby nevědělo," . Významně sníženou funkci ledvin má zhruba pět procent obyvatel, nejčastěji jsou to diabetici, lidé s vysokým tlakem a aterosklerózou. Více ohroženi jsou i členové jejich rodin, dále lidé obézní, kuřáci a lidé nad 50 let věku.

Onemocnění ledvin většinou nemá výraznější příznaky, nebo takové, že si je člověk s ledvinami nespojuje. Varující v každém případě je krev v moči. Nedostatečnou funkci ledvin naznačují také otoky nohou, uvedl primář hemodialyzačního střediska na Bulovce Vladimír Vojanec.

Neobvyklost příznaků se nevyplatila šestapadesátileté ženě, která naplno pracovala ve vedoucí funkci a až do roku 2006 nebyla vážněji nemocná. Pak prodělala infekci močových cest. Opakovaně brala antibiotika, podrobněji vyšetřena nebyla. Byla stále unavená a její stav se zhoršoval. Loni v létě potvrdily laboratorní testy selhání ledvin. V té době už trpěla chudokrevností, orgány v těle nedostávaly dostatek kyslíku, začalo jí selhávat srdce. V těle se hromadily tekutiny. Léčba na umělé ledvině jí zachránila život. Hemodialýzou se odstranilo asi sedm litrů přebytečné tekutiny. Funkce srdce se upravila a pacientka čeká na transplantaci ledviny.


Ledviny přefiltrují a vyčistí každý den 200 litrů krve. Pomáhají udržovat správnou hladinu chemických látek v těle, především sodíku, fosforu a draslíku. Vyrábějí hormony, které podporují tvorbu červených krvinek v kostní dření, regulují krevní tlak a pomáhají udržovat kosti v dobrém stavu.

Důležité je těmto problémům předcházet. Můžete využít různé bylinné čaje, jednodruhové bylinky nebo i výborné ovocné čaje určené k pročištění a dobré funkci těchto orgánů. Samozřejmostí zůstává dodržování pitného režimu, aby mohly být z těla vyplaveny všechny škodliviny.

Zdroj: ČTK