Černý bez - lék z jarní přírody

15.08.2012 23:40

Černý bez je listnatý keř, jehož plody jsou za čerstva mírně jedovaté, avšak pokud se usuší či povaří, jedovatost zmizí a objeví se léčivé účinky, které mají široké využití.

Na jaře často přichází na mnoho lidí tzv. jarní únava, a protože zanedlouho bezové květenství vypučí, můžete si na procházce nějaké odstřihnout, usušit a udělat si výborný čaj, bezinkovou šťávu nebo třeba obklad na bolestivé klouby. Z bezinek lze také vytvořit vynikající víno, med či džem.

Léčivé účinky černého bezu

Květy černého bezu obsahují především různé silice, třísloviny, organické kyseliny a také vitamin C. Černý bez působí výborně na regeneraci jater, při zánětech trojklanného a sedacího nervu, proti zápalu plic a na snížení krevního cukru. Působí také jako prevence proti rakovině všech druhů a může mít projímavé účinky.

Největší využití má při angíně, chřipce, zánětu průdušek, zánětu dutin, nadměrném pocení, zánětu močových cest (je močopudný) a také pročišťuje celé tělo.

Čaj z černého bezu se nejčastěji využívá při chřipkách a nachlazení, výborný je na horečku. Může se pít neslazený, nebo oslazený medem. Čaj lze také kloktat při bolestech v krku, dásní, aftech v ústech, případně při rýmě a začínajícím kašli. Květ je možné také žvýkat – hlavně při bolesti zubů. Využití má také v obkladech na různé otoky. Pokud máte citlivou pleť, pak můžete černý bez vyzkoušet na omývání pokožky.

Sběr a sušení bezového květu

Bezový květ se vždy odstřihává nebo ulamuje a poté se ukládá do nádob tak, aby se květy nezapařily, nejčastěji do košíků. Poté se navěsí a nechá schnout – nejlépe ve stínu do 45 stupňů v místnosti, kde se nezapaří. Poté květy hlídáme, aby nebyly příliš hnědé, neboť tím se léčivá síla ztrácí. Dobře usušený květ by měl mít světle žlutou barvu.

Recept na bezinkovou šťávu

Natrhané a omyté bezové květy namočíme do dvou litrů vody na celý den. Poté květy přecedíme, přidáme cukr s kyselinou citrónovou a poté vaříme zhruba hodinu. Hotovou směs můžeme naředit, nebo nechat jako sirup. Nakonec šťávu vychladíme a je hotová.

 

 

https://bylinky.zdrave.cz

Magdalena Šalamounová