Od nepaměti se lidé léčili tím, co jim vyrostlo na zahrádce a co jim nabídla sama matka divoká příroda. Tisíce generací před námi otestovalo bylinky a jejich účinky přímo na sobě. A proto, když si nevíte rady s nějakým problémem, zkuste léčbu postaru. A třeba tentokrát zabere. Díky nim nejen urychlíte léčbu, ale také se můžete preventivně obrnit proti zdravotním obtížím, které máme spojeny zrovna s podzimním obdobím.

Diskutujte: Věříte bylinkám, nebo výhradně pilulkám z lékárny a doktorům?

Aloe vera (šťáva z celých listů aloe vera)

  • Posiluje a čistí náš organismus, zbavuje jej usazených toxinů a tělo je pak více odolné. Navíc má silné antibakteriální, antivirové a protikvasinkové účinky, také upravuje trávení a střevní mikroflóru a to je základ pro imunitu organismu.

Česnek (cibule, křen)

  • Říká se o nich, že jsou to přírodní antibiotika, obsahují velké množství důležitých vitaminů a minerálů, hodí se jako prevence i jako doplněk léčby, česnek také snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Oregano

  • Doma ho máte, ale nevíte, že je dalším skvělým přírodním antibiotikem, které působí proti bakteriím, virům a plísním v organismu, jako pomocníka ho oceníte při dýchacích potížích či střevních infekcích.

Máta, meduňka, šalvěj a tymián

  • Určitě je máte doma, některé z vás možná čerstvé na balkóně, jiné sušené, ale určitě je znáte a v kuchyni používáte…věděly jste, že jsou také významnými antibiotiky? Čaje a odvary z nich urychlí léčbu chřipky, nachlazení i angíny, poslouží také jako prevence a zároveň posilňují organismus.

Echinacea (Třapatka nachová)

  • Její schopností je právě posilovat imunitní systém, pozitivně na lidský organismus ale nepůsobí jen jako prevence proti nachlazení nebo při chřipkové epidemii, její výhody najdete také v boji se závažným onemocněním, rakovinou.

Kopřiva

  • Najdete ji snad v každém čisticím čaji a v každém návodu na detoxikaci organismu, obsahuje minerály a vitaminy a navíc z ní můžeme připravovat kromě čaje také polévky nebo špenát.

Šípek

  • Je zdrojem vitaminu C a právě ten je pro silnou imunitu naprosto nepostradatelný, je také zároveň antioxidantem, který naše tělo zbavuje volných radikálů a zpomaluje stárnutí našich buněk. Céčko je tedy nejlepší prevencí i léčbou při onemocnění horních cest dýchacích a najdete ho v čajích, sirupech či ovoci.

Ginkgo biloba

  • Tento lék k nám přišel z tradiční čínské medicíny, kde stimuluje imunitu již dlouhá tisíciletí. Navíc je také antioxidantem a stimuluje krevní oběh.

Ženšen  

  • Asijské léčitelství má nepřeberné množství speciálních a léčivých bylinek a ženšen patří mezi ty nejoblíbenější, podporuje obranyschopnost organismu a jeho účinky jsou navíc prokázány mnoha studiemi a pozor, kromě léčebných výhod je také používán jako přírodní afrodiziakum.

Houby Shiitake, Reishi, Maitake  

  • Houby nepatří mezi bylinky, ale patří do našeho seznamu přírodních látek, které posilují imunitu. Jejich extrakt totiž pomáhá při velmi slabé imunitě, po chemoterapii i ozařování. Najdete je třeba ve formě extraktu.